Kadınlarda Halsizlik ve Yorgunluk Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadınlarda Halsizlik ve Yorgunluk Nedenleri?

Kadınlarda halsizlik ve yorgunluk; Halsizlik ve yorgunluk günümüzde insanların en çok şikâyetleri arasında gelen bir durum olarak bilinmektedir. Özellikle sabah yataktan kalkan bir insanın bile çok halsiz ve yorgun olduğu şikâyetleri ile karşılaşılmaktadır. Bu durumun birçok sebebi olduğu bilinenler arasındadır. İnsanın herhangi bir kronik rahatsızlığı olmadığı durumda bile halsizlik ve yorgunluk şikâyeti varsa öncelikle kişinin yaşam tarzını değiştirmesi ve yok olan enerjiyi kazanması en doğru yol olacaktır.


Kadınlarda halsizlik ve yorgunluk


Kadınlarda halsizlik ve yorgunluk her zaman erkeklere oranla çok daha fazla olduğu bilinenler arasındadır. Bunun sebepleri altında birden çok rahatsızlık yatmaktadır. Bu rahatsızlıklara örnek verecek olursak ilk sırada kansızlık (Anemi hastalı) olduğu düşünülmektedir. Erkeklere oranla vücut yapılarının çok daha nazik ve zayıf olması kaynaklıdır. Bir başka örnek olarak kadınların tiroit yetmezliği olduğu da halsizlik ve yorgunluk durumunun sebepleri arasındadır. Ayrıca kadınlarda görülen halsizlik ve yorgunluk birçok kadının kilo alma korkusu ile bilinçsizce yapılan diyetler ve alınması gereken vitamin ve minerallerin alınmaması gibi durumlarda kadınlarda aşırı derecede halsizlik ve yorgunluk durumunu ortaya çok çıkarmaktadır. Yine beslenme zayıflığı sebebi ile sık, sık kadınların kan şekerinin düşmesi de yine halsizlik ve yorgunluk rahatsızlığına yol açan durumlar arasındadır. Kadınlarda bir başka halsizlik ve yorgunluk durumunu ortaya çıkaran durum ise uyku düzeninin olmamasıdır.


Kadınlarda halsizlik ve yorgunluğu önlemenin yolları


Hareketsizlik; Kadınların günlük yaşantılarında çok fazla hareketsiz kalmaması ve en az yarım saat kısa bir yürüyüş yapması veya spor yapması halsizlik ve yorgunluk hissinin azaltacağı bilinmelidir. Ayrıca uzun süre hareketsiz duran vücudun halsizlik ve yorgunluk yapacağı ve kas ağrılarında baş göstereceği bilinmesi gerekenler arasındadır. Bu sebeple oluşacak halsizlik ve yorgunluktan kurtulmak için düzenli bir şekilde günlük hafif spor yapılması sorunu ortadan kaldıracaktır.

Kaliteli uyku; Bol oksijen alan bir ortam da en az 7 saat kaliteli bir uyku kadınlarda çok daha fazla görülen halsizlik ve yorgunluğun giderilmesinde önemli olacaktır. Ayrıca gün içerisinde belli saatlerde bir saat kadar şekerlemek de kaybedilen enerjinin kazanılması için yeterli olacaktır.

Beslenme;. Aşırı derece karbonhidratlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Demir ve b vitamini ağırlıklı gıdalar tüketilmesi halsizlik ve yorgunluğa iyi geleceği unutulmamalıdır.

Bol sıvı tüketimi; Günlük hayatta kadınların yetersiz su tüketmeleri halsizlik ve yorgunluğu tetikleyecektir. Bu sebeple bir kadının günlük en az 1-2 litre su tüketmesi halsizlik ve yorgunluk sorununun ortadan kaldırılması için uygun olacaktır.

Kadınlarda Halsizlik ve Yorgunluk Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yorgunluk Nasıl Geçer?

Yorgunluk Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bahar Yorgunluğu ve Metabolizma

Bahar Yorgunluğu ve Metabolizma

Akut Yorgunluk Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Akut Yorgunluk Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Yorgunluk Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Halsizlik ve Yorgunluk Nedenleri

Sürekli Halsizlik ve Yorgunluk Nedenleri

Sürekli Yorgunluk Nedenleri?

Sürekli Yorgunluk Nedenleri?

Güncel

Devamlı Yorgunluk ve Uyku Hali Nedenleri?

Devamlı Yorgunluk ve Uyku Hali Nedenleri?

Güncel

Yorgunluk Giderici Bitkiler

Yorgunluk Giderici Bitkiler

Güncel

Halsızlık ve Yorgunluk Neden Olur?

Halsızlık ve Yorgunluk Neden Olur?